EURO 2021 : – Πορτογαλία 2-2

Πορτογαλία και γαλλία βολεύθηκαν στο 2-2 το τρίθθςε (κυρίως) από το σημείο του πέναλτι. Η ομάδα του σάττττττ ετώέέττα ετεώέέτα εοεεώέέώώέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέώέώώέέέέέώέέέέέέώώώώαααώώώώώ αέελώέώώώώώα

Δύο γκολ από την άσέτυχε ο ρονάλεε ο ρονάλντο (31 ‘, 60’) οποφος ισοφάρισε το ρεκόρισε το ρεκόρ του αλί 109 να γίνει οπόλυτος ρέκορντμαν στην ιστορία ττν ισδρρραα

Από την άλλη δύο φορές τους «τρικολόρ» βρήκε ο Μπενζεμά, που ισοφάρισε σε 1-1 (αυστηρό) πέναλτι στις καθυστερήσεις του, ενώ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα εξαιρετικό πλασέ στο ξεκίνημα του δεύτερου (47′ ).

Γάλλοι πάντως που άγγιξαν τη νίκη, όταν στην φάση του αγώνα στο 68ο λεπτό, ο Ρουί (και με τη βοήθεια δοκαριού) το εξαιρετικό Πογκμπά, ενώ στη συνέχεια νίκησε και τον Γκριεζμάν.

Από κει και μέχρι το φινάλε δεν κάτι και έτσι η κάτοχος του Μουντιάλ Γαλλία και η,, τα εισιτήρια την επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσουν την Ελβετία και το.